Obecná pravidla, jak se chovat na trackerech (2005)

Zde získáte informace o programu µTorrent (vydané verze, nové funkce, zjištěné problémy).
Zde také informace a volná diskuze k různým tématům (např. počasí, yr.no a filmové novinky).

Moderátor: emc

Odpovědět
Uživatelský avatar
emc
Administrátor
Příspěvky: 5001
Registrován: 27.únor 2006, 20:22

Obecná pravidla, jak se chovat na trackerech (2005)

Příspěvek od emc »

Obecná pravidla, jak se chovat na trackerech

Jak již název napovídá, dnes se budete moci dočíst o obecných pravidlech, jak se chovat na trackerech, abyste na jakémkoli z nich zůstali co nejdéle a dá-li Bůh, tak navždy. Autorem tohoto článku je Hvozdik z dnes již neexistujícího informačního webu o sdílení ShareForum. Kdysi dávno, to se psal rok tuším 2005, poprosil administrátora jednoho českého trackeru (odhaduji, že to byl RybniCZek) o vytvoření desatera, kterým by se mohli uživatelé řídit. Magnas jeho prosbě vyhověla a dílo bylo na světě. Sestavené desatero bylo posvěceno dalšími administrátory a moderátory trackeru, takže se jedná o takový ucelený názor vedení trackeru. Všichni se shodli na bodech, které by se daly stručně shrnout slovy: "Nespěchejte, myslete, čtěte a buďte slušní." A že jednoho letního červencového dne dostal banána za nevyplněný čas seedu i autor tohoto článku, postavil na kávu, nasadil brýle a i on začal znovu pozorně číst… A vy si jej přečtěte taky, protože i po jedenácti letech je odkaz článku stále platný...
 1. Nespěchejte
  Chyba: Při příchodu na tracker se vrhnout na „sosání“ čehokoli, aniž byste znali základní pojmy a pravidla trackeru.
  Bez základních znalostí nemáte šanci torrenty a tracker správně využívat. Buď poškodíte sebe, nebo ostatní. Navíc každý tracker má svá pravidla a dokud jim neporozumíte, nechte svého bittorrent klienta (prográmek určený ke sdílení) spát. Na většině trackerů najdete FAQ, kde máte možnost načíst základy. Důkladné nastudování pravidel je samozřejmostí. Velkou studnicí informací je pak fórum trackeru, kde nejenže najdete odpovědi na většinu možných otázek, ale máte si také možnost udělat představu o místních pravidlech nepsaných, zkrátka o tom, jak to na tom kterém trackeru chodí. Nečekejte sami od sebe, že všemu hned porozumíte a místo neuvážených akcí či případné paniky si na vše dopřejte dostatek času.
 2. Čtěte
  Chyba: Nezajímat se o novinky a aktuality na trackeru, nečíst úpravy pravidel, nečíst popisy torrentů a před položením otázky moderátorům nečíst fórum.
  Každý moderátor či admin si co chvíli povzdychne, jak by bylo blaze, kdyby uživatelé byli schopni číst potřebné. Pokud jste nespěchali, už se alespon zhruba orientujete v tom, kde co najdete. Kde najdete základní pojmy, kde najdete pravidla, kde najdete fórum… Vše poctivě čtěte. A jestliže jste vše načetli, čtěte znovu, v klidu a pozorně. Ztratíte tím možná chvilku času, ale hodně získáte. Při příchodu na tracker je vždy dobré si přečíst novinky. Dozvíte se tak třeba o možných změnách pravidel nebo o nových možnostech, které můžete využívat. Rozhodně si vždy, pokud je tracker umožnuje, překontrolujte privátní zprávy (PM). Nikdy nevíte, kdo vám píše a jak to může být důležité. Pamatujte, že nejvíc na světě se platí za informace. Buďte tedy informovaní. Vyplatí se to, je to zadarmo :c)
 3. Dodržujte pravidla
  Chyba: Podcenovat a záměrně porušovat pravidla, využívat tracker bez jejich důkladné znalosti, nebo si myslet, že pravidla všech trackerů jsou stejná.
  Na většině trackerů jsou pravidla, jakkoli se vám mohou zdát přísná nebo zbytečná, sestavena tak, aby maximálně chránila slušné uživatele, aby těm méně slušným zamezovala páchat škodu a aby vám umožnila sdílet data s co největším komfortem. Pravidla jsou spravedlivá. Co vás nutí dělat pro ostatní, ostatní nutí dělat zase pro vás.
 4. Komunikujte
  Chyba: Nekomunikovat. Neodpovídat modům či adminům.
  Neostýchejte se oslovit spoluuživatele nebo moderátory, jestliže zápolíte s problémem, něco se vám něco nezdá a nebo máte nápad na nějaké vylepšení. Pokud tak učiníte slušnou formou, zpravidla se dočkáte i slušné odpovědi. Zkrátka, když dokáží komunikovat vaše počítače, měli byste to zvládat i vy.
 5. Ptejte se správně
  Chyba: Ptát se na špatném místě špatnou formou.
  Čínské přísloví praví, že kdo se zeptá, možná bude pár minut vypadat hloupě, ale kdo se nezeptá, zůstane hlupákem celý život. Jestliže však kamkoli napíšete například pouze: „Pomooc!!!!!! Nemůžu sdílet!“, počítejte s tím, že skutečně budete za pitomce. Do předmětu dotazu vždy pište jeho stručný popis a do zprávy samotné maximum potřebných informací (jak přesně zní chybová hláška, jakého používáte klienta, adresu problematického torrentu, jaký používáte OS apod.). Vždy napřed zvažte, kam napsat. Běžné technické dotazy patří do fóra, kde se vás buď ujmou vaši spoluuživatelé nebo první moderátor, který zrovna bude mít čas. Nehledě na to, že další uživatel s podobným problémem už nebude muset na odpověď čekat, protože si vše na fóru najde i s řešením. Stejně tak vaše přání. Toužíte-li po torrentu, který na trackeru není, netajte to, ale ani o tom nevykřikujte, kde se vám zachce. Od toho na většině trackerů bývá buď speciální rubrika na fóru nebo odkaz žádostí o seed přímo na trackeru, případně i oboje. Pokud je něco v nepořádku s torrentem nebo jiným uživatelem, použijte tzv. report (odkaz „report“ nebo „upozornění“ bývá u každého torrentu i uživatele). Také když sami po upozornění svůj torrent opravíte, buď odpovězte tomu, kdo vás upozornil, nebo použijte report.
 6. Buďte slušní a pravdomluvní
  Chyba : Dělat hloupě ramena, být arogantní, vulgární, netaktní, podvádět či lhát. Snažit se na sebe hloupě upozornovat. Hrát si na něco, čím nejste nebo zaměnovat slušnost s řitním alpinismem.
  Po­pisovat, co je primární slušnost, je snad zbytečné. Připomínám tedy jen, že ke slušnosti patří i odesílat minimálně tolik dat, kolik jste jich nasosali a poctivé vyplnění popisů torrentů a vlastního profilu.
  Na většinu podvodů či lží se dříve nebo později přijde a na mnohé tak rychle, že jste venku za dveřmi dřív, než řeknete bittorrent. A kultivovaným chováním vždy jen získáte. Vždyť to znáte podle sebe, také raději komunikujete s lidmi, kteří se k vám chovají slušně. To ovšem nevylučuje, že za případný prohřešek můžete dostat od moda důrazně vycinkáno.
 7. Nahazujte (kvalitní) torrenty
  Chyba: Nevytvářet vlastní torrenty, vytvářet torrenty s nekvalitním nebo neprověřeným obsahem, vytvářet jich tolik, že je vaše připojení nezvládne rozumně useedovat, psát nepravdivé a nedostatečné popisy.
  Tracker můžete využívat i bez toho, abyste nahazovali vlastní torrenty, ale pokud to tak udělá každý, nebude záhy co sdílet. Snažte se tedy přispět i vy. Krom dobrého pocitu vám to na trackerech s hlídaným ratiem pomůže k uploadu. Dbejte však na kvalitu. Za nečekaný dáreček ve formě viru vás nikdo nepochválí a za nekoukatelné video, neposlouchatené audio či nekompletní soubory softwaru si také vysloužíte leda ostudu, v horším případě i ban. Totéž vás bude čekat za nedostatečně nebo nepravdivě popisované torrenty. Počet sdílených torrentů by měl odpovídat rychlosti vašeho připojení, ani vás nebaví tahat krátký film přes měsíc.
 8. Seedujte
  Chyba: Po stažení torrent zastavit nebo mazat, aniž byste naseedovali alespoň tolik dat, kolik jste nasosali.
  Dělat to tak každý, zanikne bittorrent a ani vy už nebudete mít od koho co sosnout. Nenažraným uživatelům, kteří tohle dělají, se říká pijavice (leech) a na trackerech s registrací mívají krátkou životnost. Na trackerech s hlídaným ratiem ještě kratší. Abyste nebyli neprávem považováni za pijavici kvůli rozdílné rychlosti down a up vašeho připojení, můžete to částečně ošetřit omezením rychlosti down ve vašem klientovi.
 9. Myslete
  Chyba: Překvapivě – být líný používat mozek.
  Tři čtvrtě různých problémů, na něž můžete narazit, buď můžete zvládnout sami nebo k nim vůbec nemusí dojít, budete-li používat hlavu. Třeba takový ban za duplicitu. Přitom se před nahozením torrentu jen stačilo podívat, zda už stejný na trackeru není. Že nic nevidíte? Tak se podívejte i mezi mrtvé (v tento okamžik neseedované) torrenty. Že tam je a jako na potvoru jde o úplně stejné soubory? „Hmmm, ale to byste se přece mohli přidat k seedu,“ napoví vám logika. Nevíte jak? Co třeba na fóru použít vyhledávání, protože se na to určitě už ptal někdo před vámi? Jestli vám tracker připadá jako stohlavá komplikovaná saň, nenechte se zastrašit a zmást. Když zapojíte šedou kůru mozkovou, rychle ho pokoříte, protože je to ve skutečnosti natolik snadné, že to zvládne každý, kdo je schopen používat alespoň e-mail.
 10. Nechte mody žít
  Chyba: Páchat kteroukoli z předchozích chyb nebo myslet si, že má moderátor / admin na starosti pouze vás.
  I modi a admini jsou jen lidé. Věnují péči o tracker svůj volný čas a to poslední, na co jsou zvědaví, jsou vzteklí, netrpěliví nebo neslušní uživatelé. Nestarají se jen o jednoho nebo pět, ale o tisíce uživatelů a torrentů a mnohdy je to hodně vyčerpávající. Pokud pak vytíženému modovi třikrát během deseti minut píšete, kdy už se konečně bude zabývat vaším problémem (jehož řešení byste zpravidla našli bez ptaní na fóru), nečekejte, že na vás bude vrkat. A pokud admin nahlásí z důvodu technických úprav výpadek trackeru, rozhodně mu práci neusnadní tři sta zpráv „že to nejede“, protože si uživatelé oznámení nebyli schopni přečíst. Jestliže spoléháte na to, že se admini a modi z různých trackerů mezi sebou „z konkurenčních důvodů“ nejsou schopni domluvit, mýlíte se. Pro ty rozumné to není žádný problém. Takže pokud se někde budete chovat obzvlášť hrubě nebo nepoctivě, může se stát, že najdete zavřené dveře i jinde.
Odpovědět