µTorrent CZ je nejpoužívanější a možná i nejlepší P2P BitTorrent klient - tedy program pro stahování souborů přes torrent

HledatHledat   EnglishEnglish   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   RegistraceRegistrace   PřihlášeníPřihlášení 


Pirátská stránka je dle práva EU legální, rozhodl soud

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra uTorrent CZ -> Aktuálně
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
emc
Administrátor


Založen: 27.2.2006
Příspěvky: 4793

PříspěvekZaslal: 05.únor 2017, 12:11    Předmět: Pirátská stránka je dle práva EU legální, rozhodl soud Citovat

Pirátská stránka České pirátské strany je dle práva EU legální, rozhodl soud

Před šesti lety pobočka České pirátské strany vyhlásila otevřenou válku místní anti-pirátské organizaci. Spustila několik několik "pirátských" webů, aby zažehla spor s držitely autorských práv. Zatímco loni byli Piráti soudně stíháni za trestní čin, nyní, na základě nedávným zásadní rozhodnutí EU, důvod stíhání pomynul.

V červenci 2011 česká pobočka Piráské strany naštvaně reagovala poté, co Česká protipirátská unie zacílila na 16 letého mladíka a obvinila ho ze zveřejňování odkazů na obsah porušující autorská práva.

V duchu svého sloganu “Odkaz není zločin” strana spustila vlastní pirátský filmový web Tipnafilm.cz, ve kterém odkazovala na 5800 titulů.

“Vyzvali jsme Česká protipirátská unii, aby zastavila šikanování mladistvých a své snahy o nárokování si nesmyslných pohledávek na Pirátské straně,” piráti řekli v té době.

Vyhlášením “otevřené války” českých pirátů bylo spuštění stránky zaměřené na TV vysílání Sledujuserialy.cz. Tím chtěli vyvolal reakci ze strany protipirátské unie. V lednu 2016 se strana stala předmětem trestního stíhání, což piráti uvítali s otevřenou náručí."Naším cílem je změnit monopolní autorský zákon tak, aby lidem nebyly uládány milionové pokuty za sdílení kultury se svými přáteli. Nicméně, dokud toho nedosáhneme, budeme bojovat u soudu o výkladu a vymáhání práva," řekla strana.

Ale nyní o rok později akce proti straně vyhasla. Aškoli nabízela 1205 videí bez souhlasu držitelů autorský práv a čelila žalobě o náhradě škody ve stovkách tisíc dolarů, pražský soud toto stíhání zastavil.

Po konzultaci s evropskou judikaturou, zejména mezníkem, kterým bylo rozhodnutí v kauze GS Media v Nizozemsku, bylo zjištěno, že, tím že pirátské stránky běžely, aniž by generovaly zisk, nebyly v rozporu se zákonem.

"Webové stránky sledujuserialy.cz nebyly komerční. Proto majitel takových internetových stránek nemá povinnost kontrolovat zákonnost "hypertextových odkazů" na svých stránkách, tzn. nemuseli jsme kontrolovat, zda byl obsah jinde online legálně," sdělil Mikuláš Ferjenčík pro TorrentFreak.

“Bohužel, je-li váš web komerční, musíte si vše ověřovat. Je dobře, že aktuální rozhodnutí specifikuje "nekomerční" docela široce jen tím, že z něj nemáte žádný finanční zisk."

Přestože absence příjmů hrála svou roli, problémy Pirátů to nezastavilo.

Ačkoli Česká protipirátská unie upozorňovala Pirátskou stranu na odkazy směřující na obsah chráněný autorskými právy, které byly na jejich stránkách, současně se neprokázala, že byla oprávněna jednat jménem držitele autorských práv, jejichž práva k obsahu byla údajně porušena.

"Soud konstatoval, že náhodný dopis od kohokoliv není důvodem, aby byl kdokoli povinen odstranit odkazy, i když je z CPU, který je notoricky známý pokusy o tvrdší vymáhání autorského zákona," řekl Ferjenčík.

"Nicméně, oni poskytovali tyto důkazy soudu v trestním řízení. To znamená, že my nemůžeme uvést web zpět do stavu online tak jednoduše, protože bychom museli nejdříve odstranit všechny odkazy na nelegální zdroje, pokud nyní oficiálně víme, že jsou nelegální.”

Pod stejným rozhodnutím GS Media EU, vědomé odkazování na obsah porušující autorská práva, a to i bez komerčních zájmů, je nezákonné.

V komentáři k rozhodnutí z tohoto týdne, místopředseda strany Jakub Michálek řekl, že hodnota hypertextových odkazů by neměla být bagatelizována a anti-pirátstvé organizace by to neměly přehánět.

“Pokud chceme fungující digitální ekonomiku, kde také umělci vydělávají peníze, nemůžeme sdílení odkazů na videa kriminalizovat. Toto rozhodnutí je důležité pro právní jistotu všech uživatelů internetu, protože dává jistotu, že uvedením odkazu na dílo neporušujete autorská práva, ledažebyste věděli, že toto dílo bylo nahráno ilegálně,” řekl Michálek.

“Soud zároveň potvrdil, že si Česká protipirátská unie nemůže hrát na internetovou policii a že nemohou kohokoli žádat o stažení obsahu webových stránek, aniž by poskytla řádné doklady opravňujících jednat jménem vlastníků autorských práv.”

Předseda strany Ivan Bartoš říká, že trestní stíhání je důkazem, že držitelé práv lpí na svých starých obchodních modelech, které se zdají být docela dobré, navzdory pirátství.

"Díváme se na celý případ jako na boj mezi moderním a zpátečnickým chápáním světa a digitální reality. Trestní stíhání je důkazem toho, že staré struktury nechtějí inovovat. Místo toho se spoléhají na své staré obchodní modely, které nemají co do činění se skutečností," říká Bartoš.

"V loňském roce přišlo do kina v České republice 13 milionů lidí. To je nejvyšší počet za posledních pět let. Pokud se jedná o výsledek pirátství - a věřím, že jo - tvůrci by nám měli poděkovat, a ne nás žalovat."

Rozhodnutí pražského soudu (pdf) ještě není pravomocné, státní zástupce ještě může podat odvolání.

Zdroj: TorrentFreak
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Google
AdSense

PříspěvekZaslal: 05.únor 2017, 12:11    Předmět: Reklama

Návrat nahoru
Zobrazit autorovy WWW stránky
emc
Administrátor


Založen: 27.2.2006
Příspěvky: 4793

PříspěvekZaslal: 05.únor 2017, 13:55    Předmět: Citovat

Soud zastavil trestní stíhání Pirátské strany kvůli seriálům

Obvodní soud pro Prahu 4 zastavil trestní stíhání České pirátské strany kvůli serveru Sledujuserialy.cz.

Státní zastupitelství a Česká protipirátská unie vinily stranu z porušování autorského práva. Na serveru Sledujuserialy.cz měla nabízet veřejnosti 1205 filmů zdarma ke zhlédnutí a způsobit tím filmovým producentům škodu 6 314 600 Kč. Soud dospěl k závěru, že Piráti provozovali server bez zisku, a tedy nešlo o úmyslné porušení zákona. Česká protipirátská unie jim totiž ani nedoložila, že autory filmů zastupuje. Usnesení není pravomocné, státní zástupce proti němu může podat stížnost.

„Jestli chceme fungující digitální ekonomiku, na které vydělá i autor, nemůžeme dělat ze sdílení odkazu nebo videa zločin. Tento judikát je důležitý pro právní jistotu všech uživatelů internetu. Říká totiž, že za porušování autorského zákona vás můžou popotahovat, jen když jste o tom prokazatelně věděli. Soud také potvrdil, že Česká protipirátská unie se nesmí chovat jako internetová policie a žádat bez dokladů odstranění obsahu z webu,“ říká místopředseda Pirátů a expert na autorské právo Jakub Michálek.

„Celou kauzu jsme chápali jako souboj moderních a zpátečnických způsobů výkladu světa a digitální reality. Trestní stíhání je důkazem, že staré struktury se místo inovací zuby nehty drží svých zavedených finančních modelů, které ovšem nemají s realitou zas tak moc společného. Uvedu příklad: loni přišlo do kin 13 milionů diváků, to je nejvíc za posledních 5 let. Loni také kina vydělala přes 1,6 miliardy korun. Pokud tohle je důsledek pirátství – a já věřím, že je – pak by nám měli filmaři spíš poděkovat, a ne nás žalovat,“ dodává předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Z rozhodnutí soudu ze dne 16. ledna 2017, sp. zn. 33 T 54/2016:

Pro naplnění základní skutkové podstaty tohoto trestného činu je přitom nutné zavinění ve formě úmyslu. (…) Vzhledem ke skutečnosti, že webové stránky nebyly provozovány za účelem zisku, musí být domněnka nevědomosti obviněné vyvrácena prokázáním toho, že věděla nebo vědět mohla, že použitý hypertextový odkaz zpřístupňuje protiprávně zveřejněné dílo na internetu, například na základě skutečnosti, že na to byla upozorněna nositeli autorského práva. (…)

V projednávané věci sice byla obviněná kontaktována Českou protipirátskou unií a upozorněna na závadný a protiprávní obsah svých stránek, Česká protipirátská unie se ovšem žádným způsobem neprokázala jakožto subjekt oprávněný jednat jménem držitelů autorských práv. Ve vztahu k obviněné tedy Česká protipirátská unie jednala z pozice subjektu, který se ničím neodlišuje od subjektů jiných (ať již fyzických či právnických osob). Na tomto závěru nemůže nic změnit ani skutečnost, že Česká protipirátská unie je známá svou specificky zaměřenou činností, kteréžto může účinně vykonávat pouze na základě plných mocí poskytnutých jí držiteli autorských práv. Na základě izolovaných výzev tohoto subjektu, který plné moci obviněné ani přes její výzvu nedodal, tak nelze dovodit vyvrácení presumpce nevědomosti, kdy osoba danou skutečnost ani vědět nemohla.

Odkaz: Usnesení městského soudu pro Prahu 4 (pdf)

Zdroj: Piráti.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Google
AdSense

PříspěvekZaslal: 05.únor 2017, 13:55    Předmět: Reklama

Návrat nahoru
Zobrazit autorovy WWW stránky
Pety
Pokročilý


Založen: 2.7.2011
Příspěvky: 133

PříspěvekZaslal: 05.únor 2017, 14:00    Předmět: Citovat

Nejhezčí je ta část rozsudku o ČPU:

"V projednávané věci sice byla obviněná kontaktována Českou protipirátskou unií a upozorněna na závadný a protiprávní obsah svých stránek, Česká protipirátská unie se ovšem žádným způsobem neprokázala jakožto subjekt oprávněný jednat jménem držitelů autorských práv. Ve vztahu k obviněné tedy Česká protipirátská unie jednala z pozice subjektu, který se ničím neodlišuje od subjektů jiných (ať již fyzických či právnických osob). Na tomto závěru nemůže nic změnit ani skutečnost, že Česká protipirátská unie je známá svou specificky zaměřenou činností, kteréžto může účinně vykonávat pouze na základě plných mocí poskytnutých jí držiteli autorských práv. Na základě izolovaných výzev tohoto subjektu, který plné moci obviněné ani přes její výzvu nedodal, tak nelze dovodit vyvrácení presumpce nevědomosti, kdy osoba danou skutečnost ani vědět nemohla."

Jinými slovy, ČPU zastupuje jen sama sebe a její žvásty neznamenají ani o milimetr víc, než třeba ty moje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra uTorrent CZ -> Aktuálně Časy uváděny v UTC + 2 hodiny
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001 - 2008 phpBB Group , Český překlad phpBB.cz
© 2005 - 2018 emc, µTorrent CZ , www.utorrent.cz , forum@utorrent.cz